poniedziałek, 10 czerwca 2019

Jeśli masz kij to dam ci go

Dla naszej podświadomości musi być jasne co chcemy robić. Jeżeli postanawiasz oglądać filmy, to oglądasz filmy. Możesz postanowić zrobić przerwę i zająć się w jej trakcie czymś innym. Ale to także powinna być jasna i konkretna dyrektywa.
W Zen mówi się nieraz: jeśli prowadzisz samochód, to prowadź samochód, rób to na 100%. Bądź w tym w pełni.
My dziś robimy wiele rzeczy, ale płytko. Potrafimy oglądać telewizję, pisać na smartfonie a w międzyczasie planować jutrzejszą imprezę.
Dyscyplina robienia czegoś na 100% odnosi się także, a nawet zwłaszcza do umysłu.
Zdyscyplinuj swój umysł. Gdy coś robisz skup się na tym na 100%. Gdy rozmawiasz to rozmawiaj, a nie rozmawiasz a myślami błądzisz po "miejscach bezwodnych".
Tylko tak uzyskujesz 100% energii, efektywności i wglądu w rzeczy i osoby.
Wiem że ten tekst Ci pomoże. Wiem, że prawdopodobnie zmieni Twoje życie. I wiem, że prawdopodobnie stanie się to w sposób niezamyślony. Dlaczego? Bo myślenie nie jest widzeniem.
Rób wszystko na 100% - tylko tak będziesz na 100% obecny w tym, co robisz.
W Zen mówi się: jeśli masz kij dam Ci go. Nie mam dla Ciebie nic więcej. Nic poza tym, co na 100% istnieje i dzieje się tu i teraz.
Tylko będąc na 100% obecnym w tym, co robisz, skupionym na tym możesz to kontrolować i w razie czego skorygować lub przerwać, gdy stwierdzisz, że idziesz w niewłaściwą stronę. Odkrycie niewłaściwości i błędności czegoś wymaga umysłu przykutego do chwili obecnej.
Postanowienie - działanie. To właściwy schemat. Bądź nieporuszony w postanowieniu. Zmieniaj działania gdy postanowisz je zmienić, a nie z powodu kaprysu lub fiksum dyrdum, albo pod wpływem lęku przed jakimś autorytetem.
Kiedy przyłapiesz się, że uwaga odbiega od tego, co teraz robisz nakieruj ją na to jak okręt na właściwy kurs. I chodzi nie tylko o uwagę fizyczną, ale przede wszystkim mentalną.
Powiedzenie z chińskich sztuk walki głosi: umysł kieruje qi a qi kieruje ciałem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz